ALBİNO (ALBİNİZM)

Albino ve  Gözlük

 

 

 

Albino Nedir?

Albino, insanların vücutlarında normal pigment (renk) olmadan doğdukları genetik bir durumdur. Vücutları göz, cilt ve saç renginden sorumlu olan melanini normal miktarda üretemezler. Albinoların çoğunun cilt, saç ve gözleri solgundur. Albino, kişilerin  gerekli önlemler alındıktan  sonra diğer insanlar gibi normal bir hayat sürmelerine engel oluşturmaz.

 

 

Albino Kişide Göz

Albino olan biri soluk mavi, gri veya kahverengi gözlere sahip olabilir. Göz rengi, albinizm tipine ve melanin miktarına bağlıdır. Kirpik ve kaşlar genellikle soluktur. Gözlerin renkli kısmında pigment eksikliği irisleri biraz saydam yapar. Bu, irislerin ışığın göze girmesini tamamen engelleyemediği anlamına gelir. Bu nedenle, bazı ışıklarda çok açık renkli gözler kırmızı görünebilir.

 

 

Albino ve Göz Problemleri

Albinolarda az miktarda melanin göz problemlerine de yol açmaktadır. Bunun nedeni, melaninin retinanın gelişimine yani gözün arkasındaki ince hücre tabakasına etki etmesidir. Albinizm ile bağlantılı olası göz sorunları şunlardır:

  • Zayıf görüş: Miyop ya da hipermetrop ve düşük görüş (düzeltilemeyen görüş kaybı)
  • Astigmat: Korneanın (gözün ön tarafındaki saydam tabaka) mükemmel kavisli olmaması veya merceğin anormal bir şekli olması nedeniyle bulanık görülmesi
  • Fotofobia: Gözlerin ışığa aşırı duyarlı olması
  • Nistagmus: Göz kaslarının istem dışı ileri geri hareketi
  • Strabismus (Şaşılık): Gözlerin odaklanamaması ve birlikte bir noktayı takip edememesiyle bir gözün veya her ikisinin birden doğru hizada olmaması

 

 

Albinizmde Göz Tedavisi

Albinizmden kaynaklanan göz problemleri için de kesin bir tedavi olmamasına rağmen görüşü geliştirebilen bir dizi destekleyici tedavi mevcuttur. Bunlar:

 

Gözlük ve kontakt lensler

Albino çocuklar yaşları ilerledikçe düzenli göz muayenelerine ihtiyaç duyarlar ve muhtemelen miyop, hipermetrop veya astigmatizm gibi sorunları düzeltmek için gözlük veya kontakt lens kullanmaları gerekir.

 

Düşük görüş yardımcıları

Özellikle okul döneminde albino çocuklar az görmeden dolayı desteğe ihtiyaç duyarlar. Görüş yardımcıları şunları içerir:

  • Büyüteçler
  • El dürbünü, teleskopik gözlük gibi yardımcı cihazlar
  • Yazma ve görüntülerin daha kolay görüntülenmesini sağlamak için ekranı büyütebilmeyi sağlayan tabletler ve telefonlar

 

 

Fotofobi veya ışığa duyarlılık için

Güneş gözlüğü

Dalga boyuna göre  camlar

Mavi ışıktan koruyucu camlar

Çift odaklı camlar

 

Nistagmus için

Tedavisi henüz bulunamamıştır ancak acı verici değildir ve zamanla kötüleşmez. Bazı göz kaslarını bölüp tekrar bağlamayı içeren cerrahi müdahale bazen bir seçenek olabilir.

Şaşılık için

Şaşılık için temel tedaviler gözlük, göz egzersizleri, ameliyat ve göz kaslarına enjeksiyonlardır

 

Albino tedavisi için kullanılan camlar

 

Işık hassasiyeti ve görme bulanıklığı gibi şikayetlerle seyreden çeşitli göz hastalıklarında, rahatsızlık duyulan mavi ışığın tespitinde kullanılan Özel Filtreli camlardır.

Bu tür camlar, Albino veya Fotofobi gibi rahatsızlıklarda,  ışık hassasiyetini azaltarak, hastanın yaşam kalitesini arttırmaya katkıda bulunurlar.

Albino için kullanılan cam markaları;

İşbir

Zeiss

Essenbach

 

Pc: Detaylı bilgi almak  için 0505975960 -3122791612 nolu telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Uzmanına Danış