ASTİGMAT

 

ASTİGMAT NEDİR?

Gözümüzün ön yüzeyinde kornea adı verilen saydam bir tabaka bulunur. Kornea yüzeyindeki düzensizlikler astigmata neden olur ve bu da  ışık kırma kusuruna yol açarak, nesnelerin görüntüsünü bulanıklaştırır.  Çoğu insanda az da olsa astigmatizma vardır.  Astigmatizma sıklıkla  miyop ve hipermetropi gibi diğer kırma kusurlarıyla birlikte  ortaya çıkar. Her yaştan kişide görülebilir.

 

ASTİGMAT BELİRTİLERİ

 • Bulanık görme
 • Çift görme
 • Gölgeli görme
 • Baş ve göz ağrısı
 • Uzun süreli okuma ya da bir şeye odaklanma sonrası göz yorgunluğu ve baş ağrısı
 • Net görmek için gözleri kısma
 • Gece araç kullanırken görmede zorlanma

Astigmatın bu semptomları günlük aktivitelerinizi yerine getirmenizi zorlaştırabilir. Yukarıdaki gibi belirtileriniz varsa bir göz doktoruna başvurmayı ihmal etmeyin. Astigmat, gözlük, kontakt lens ve lazer tedavisiyle düzeltilebilen bir sorundur.

 

 

 

ÇOCUK VE ASTİGMAT

Çocuklarda astigmat belirtileri,  çocuğunuz bu durumun farkında olmadığı ya da ifade etmediği için tespit edilemeyebilir.

Bu nedenle çocuklarda rutin göz muayeneleri çok önemlidir. Bu muayeneler:

 • Doğumdan sonraki 6 ay içinde
 • 2, 5-3 yaş arası
 • Okula başlama öncesi
 • Okul döneminde 1 ya da iki yılda bir yapılır.

 

NEDEN ASTİGMAT OLUR?

Astigmatizma, normalde korneanın portakal gibi yuvarlak bir şekli olması gerekirken, yumurta gibi eliptik bir şekli olmasın nedeniyle oluşur. Astigmat olanlar, baktıkları noktasal şekilleri kenarları uzamış, dağılmış olarak görürler.

Astigmat gözün ışığa odaklanmasıyla ilgili basit bir sorundur. Genellikle doğuştan gelir ve miyop ya da hipermetroplukla birlikte görülebilir. Diğer bir neden olarak gözün yaralanması veya göz ameliyatından sonra da gelişebilir.

 

 

ASTİGMATİZMA DERECELERİ

Astigmatın 0,25 ile 4,00 arasında farklı dereceleri bulunur. Bazı istisna durumlarda astigmat derecesi 4,00’ün üzerine çıkabilir. 0,25-1,00 arası derecelerde genellikle gözlüğe gerek duyulmaz, ancak ikinci bir göz kusuru da eşlik ediyorsa astigmat gözlük numarasına eklenir.

 

 

ASTİGMAT TEDAVİSİ

Basit bir göz muayenesi ile tanı konur. Astigmatizma; gözlük ve kontakt lensin yanı sıra lazer veya göz içi mercek ameliyatı ile tedavi edilebilir.

 

Gözlük

Gözlük camları, bulanık görüşe neden olan kornea veya lensin astigmatik şeklini düzeltmek için kavislidir. Astigmat tedavisi için en yaygın ve basit tedavi yöntemidir. Gözlük takmak, astigmat derecesini etkilemez. Gözlük kullanılmazsa net görüş olmaz ama gözlük ilerleme ya da düşmeye yol açmaz.

 

Kontakt Lensler

Astigmat için torik lensler olarak adlandırılan yumuşak kontakt lensler, astigmat derecesi daha yüksek ise gaz geçirgen sert kontakt lensler tercih edilebilir.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

Uzmanına Danış