Kolormatik Cam


 

 

Kolormatik camlar gözleri Uv ışınlarının zararlı etkilerinden korumak amaçlı üretilmişlerdir. Kolormatik cam Uv(320-400 nm) ışınlarının şiddetine ve yoğunluğuna göre renk değiştiren camlardır. Kapalı ortamda beyaz renkte olan camlar güneşe çıkınca karararak numaralı güneş gözlüğü işlevi görür. Diğer adı Fotokromik camdır. Fotokromik mercekler 1960´lı yıllardan bu yana sıkça kullanılmaktadır. Günlük hayatta kullandığımız renk değiştiren bu camlar UV ışınların etkisiyle kararıyor, UV ışınları azaldığında hızlıca saydamlaşıyor.

Günümüzde gelişen teknoloji ile kolormatik camların ışığa duyarlılıkla renk geçişleri daha hızlı ve daha net şekilde olmaktadır. Eskiden bildiğimiz kolormatik camlar gibi ev ortamında sarımtırak bir görüntü artık yoktur içeride tamamen beyaz renkte, karardığında ise numaralı güneş gözlüğü görünümündedir. Kolormatik camlarda sıklıkla tercih edilen renkler kahverengi, füme ve yeşildir.

 

Kolormatik camın kimyasal  içeriği;

  • Sodyum karbonat
  • Borik asit
  • Lityum karbonat
  • Baryum nitrat
  • Baryum karbonat
  • Silis
  • Alümina calsined

Kolormatik camın avantajları

*Güneşte numaralı güneş gözlüğü olarak koruyuculuk sağlar.

*Göz kamaşmasını ve zorlanmasını engeller.

*Prograssive gözlüklerde istenildiğinde kolormatik özelliği yapılmaktadır ve hem uzak yakın hem de güneşten koruyuculuk konforu sağlar.

*Kimyasal bileşiminde bulunan borasilikattan dolayı lekelenme ve zamanla bozulmaya dayanıklıdır.

 

 

Kimlere kolormatik cam öneririz?

*Gözü hassas yapıya sahip ve güneşten etkilenen kişiler.

*Açık renk göz ve ten yapısına sahip kişiler.

*Uzun süre güneş altında mesai harcayan kişiler.(vb uzun yol sürücüsü)

*Sarı nokta, katarakt gibi hastalıklarda güneş gözlüğü kullanılması önerilen durumlarda numaralı gözlük kullanan kişiler.

 

Bir cevap yazın

Uzmanına Danış