Mavi Işık?

MAVİ IŞIK NEDİR?

Işık spektrumundaki en kısa ancak en yüksek enerji dalga boylarından biri olan mavi ışık, diğer zayıf dalga boyu türlerinden daha kolay ve daha uzun titreşir. Bu titreme netlik ve netliği etkileyen görsel kontrastınızı azaltan bir parlama sağlar. Ve elektronik cihazların uzun süre kullanımı sonucunda bu parlama göz yorgunluğuna, fiziksel ve zihinsel yorgunluğa, baş ağrısına neden olabilir.

Gözlerimizdeki ışık reseptörleri yalnızca görme duyumuz için değil vücudumuzun doğal günlük ritmi için de ışığı algılıyor. Bu günlük ritim ise doğal uyuma ve uyanma döngülerimizi ayarlıyor. Güneşten gelen doğal mavi ışık bizim uyanıklık seviyemizi artırıp modumuzu yükseltiyor. Ancak yapay mavi ışığa fazlasıyla maruz kalmamız ise bu günlük ritmimizi bozmuş oluyor.

MAVİ IŞIĞIN ZARARLARI NELERDİR?

Mavi ışığa maruz kalma saatleri arttıkça göz yorgunluğu, uyku düzeni bozuklukları, bulanık görme, odaklanma zorluğu, göz kuruluğu ve tahrişi gibi birçok rahatsızlığın olasılığı da aynı oranda artış gösteriyor.

Dijital ekranlara yakın bakmak gözün ön ve arka çapını arttırarak miyop hastalığının çocuklarda görülme olasılığını yüzde 30’lardan yüzde 50’ye çıkarıyor.

Bunun yanı sıra gözün doğrudan retina bölümüne zarar veren mavi ışık, ileri yasta ortaya çıkan sarı nokta hastalıklarının daha erken yaslarda ortaya çıkmasına sebep oluyor.

MAVİ IŞIK FİLTRESİ NEDİR?

Mavi Işık Filtresi, cihazınızın ekranının yaydığı mavi ışığın miktarını sınırlandırıp cihaz kullanımında oluşabilecek göz yorgunluğunu azaltmayı sağlayan bir özelliktir.

Mavi Işıktan Nasıl Korunuruz?

  • Mavi ışık gözlükleri olarak bilinen camları tercih edebilirsiniz. Bunlar iç mekan formülasyonuna uygun üretilmişlerdir. Bu gözlükler, mavi ışıkları keserek gözlerinizi korumaya ve retinanıza ulaşan zararlı mavi ışık miktarını azaltmaya yardımcı olacaktır.
  • Dijital bir ekrana bakarken 20/20 kuralını uygulayıp, kısa molalar verin.(20 dk ekrana bakın ve daha sonra en az 20 metre uzaklıktaki bir nesneye bakarak gözlerinizi dinlendirin.)
  • Lekesiz, tozsuz bir ekran ile çalışmanızı sürdürün. (Parlamayı azaltmaya yardımcı olduğu için ekranınızı temizleyin.
  • LED aydınlatmaların bulunduğu yerlerde fazla zaman harcamamaya gayret edin.
  • Gece uyurken odanızın karanlık olmasına özen gösterin.

Bir cevap yazın

Uzmanına Danış