Miyopi

 

MİYOP

Miyop, göz merceğinin tam odaklanamaması nedeniyle oluşan uzağı net görememe sorunudur. En yaygın görme kusurlarından birisidir.

Miyop olan kişiler uzaktaki nesneleri görmekte güçlük çekerken yakındakileri gayet net görebilir. Genetik kaynaklı olabileceği gibi çevresel faktörler de miyopiye neden olabilir.

 

Miyop belirtileri

Gözlerini kısarak bakmak zorunda kalırlar. Ayrıca baş ağrısı ve göz yorgunluğu gibi sorunlar yaşarlar.

 

Miyopi hakkında merak ettiklerimiz

  • Gözlük takmak miyop derecesini düşürmez  ve fakat  kullanılmazsa dereceler hızlı ilerler.
  • En yaygın görülen göz bozukluğudur.
  • Çoğunlukla 7-10 yaş arası belirti verir ve yetişkinliğe kadar artış gösterir.
  • Miyop hastalar yakın okuma ve bilgisayar kullanımı gibi yakın aktivitelerde rahattırlar.
  • Yapılan araştırmalar, aşırı bilgisayar kullanımının, miyopinin ortaya çıkmasında kesin olarak bir etkisi olmadığını ve fakat artışını hızlandırdığını gösteriyor.
  • Çocuklarda miyop artışının hızını, doğru gözlük kullanımıyla azaltmak mümkündür.
  • Kalıtımsal bir hastalık olan miyopi, doğumdan itibaren görülebildiği gibi erişkinlik çağlarında da oluşabilir.
  • Çocuklar çoğu zaman bozuk gördüklerinin farkına varamaz. Yalnızca tahtayı görememe sorunu yaşadıklarını fark ederler.
  • Yüksek miyopi retina dekolmanı, katarakt ve glokom riskini artırır.
  • Ergenlik çağında çocuğun vücudu büyüdükçe gözün uzunluğu da değişir ve 6 ayda bir yeni gözlük gerekebilir. Bu tıpkı büyüyen ayaklara uygun büyük ayakkabı almaya benzer. Miyopi  bir kaç yıl hızla ilerler, daha sonra çok az değişir.

 

MİYOPİ DERECELERİ

Düşük miyopi: -4.00 ve daha az miyopları kapsar.

Orta miyopi:  -4.25 ile -5.75 arasındaki miyopları kapsar.

Yüksek miyopi: -6.00 ve daha yukarı miyopları kapsar

 

Okul Çağında Miyopi

Aslında miyopi kalıtımsal bir hastalıktır. Doğumdan itibaren görülebildiği gibi bazen sonradan, ergenlik çağında da ortaya çıkabilmektedir. Fakat genellikle aileden birisinde miyop varsa çocukta da olma ihtimali vardır. Bu yüzden ailenin miyop geçmişi tanı ve tedavide oldukça önemlidir. Özellikle okul çağındaki çocuklarda tahtayı görememe sorunu ile ortaya çıkar. Okul miyopisi genellikle 8 ila 12 yaş arasında belirti vermektedir.

Aşırı dijital ekranı kullanımına maruz kalma (Computer Vision Sendromu), uzun süre tv izleme/telefona bakma, az ışıkta uzun süre okuma ve yetersiz beslenme miyopiyi başlatan veya arttıran risk faktörleridir. Çocuğunuz bunun farkına varamayacaktır. Çünkü onlar genellikle bozuk gördüklerinin farkına varmazlar. Okulda tahtayı görememe sorunu yaşadıklarında size söyleyebilirler. Bu durumda aklınıza miyop gelmelidir.

Okul miyopisi olarak adlandırılan bu durumu çocuğunuz size anlattığında vakit kaybetmeden bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Çocuğunuzun sağlığı için erken teşhis önemlidir. Ergenlik çağında ise vücut çok hızlı bir şekilde geliştiğinden dolayı miyop rahatsızlığı daha kötüye gidebilmektedir.

 

Çocuklarda Miyopi Artışı Nasıl Durdurulur ? 

Çocuklarda miyopi artışı son yıllarda artış göstermektedir. Bununla birlikte bu artışı durdurmanın yolları da araştırılmaktadır.

*Progressive olarak adlandırılan çok odaklı gözlükler ve lensler ile çocukluk dönemindeki göz yorgunluğu, uzağı görememe probleminin azaltılma ihtimali bulunduğuna dar son dönemde yapılan bilimsel çalışmalar mevcuttur. Çocuklar miyop için üretilmiş olan progressive gözlük kullanımına yalnızca 8 ila 13 yaş aralığında başlayabilirler. Ayrıca bu gözlükleri kullanabilmek için miyopi başlangıç derecesinin -1.00 D ile -5.50 D arasında olması gerekmektedir.

 

Miyop Tedavisi

Miyopinin düzeltilmesi için yaptığımız gözlüklerde kalın kenarlı, içbükey(konkav) mercekler kullanılır. Bu mercekler göze gelen ışınların yayılmasını sağlarken görüntünün retinada net bir şekilde oluşmasını sağlarlar.

Uzağı görememe tedavisinde kullanılan gözlük camları için günümüzde çok fazla seçenek mevcuttur. Modern görünüm ve kullanım memnuniyeti sağlayan bu camların seçiminde dikkat edeceğiniz unsurlar ;

 

*Yüksek indisli (yüksek numaralı kullanıcılar için daha ince/ hafif),

*Yansıtıcı olmayan kaplamaya sahip,

*Mavi/mor ışınlara karşı etkili camlar olmasıdır.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

Uzmanına Danış