Presbiyopi

 

Presbiyopi; bir görme kusurundan çok, göz merceğinin zaman içinde sertleşmesi ile ortaya çıkan bir durumdur. Yaşa bağlı merceğin esnekliğini kaybetmesi sonucu, yakına odaklanmak güçleşir. 40 yaş civarında ortaya çıkıp, 60 yaşından sonra stabil bir hale geldiği gözlemlenmektedir. Presbiyopiyi farketmek kolaydır çünkü 40 yaşın üzerindeyseniz, gazeteyi daha net görebilmek için daha uzun kollara ihtiyacınız varmış gibi hissedersiniz. Durum böyleyse, presbiyopi dünyasına hoşgeldinizJ

 

*Presbiyopi belirtileri nelerdir?

.  Okunanları uzaklaştırma,
·  Yakın mesafede iş yapamama (net görememe)
·  Okurken parlak ışığa ihtiyaç duyma

 

*Presbiyopi için tedavi yöntemleri nelerdir?

Bilinen en yaygın tedavi yöntemi presbiyopi gözlüğü, halk arasındaki adıyla “okuma gözlüğü” kullanmaktır. Göz merceğinin yapamadığı odaklama ve ışığı, retina üzerinde toplama işini göze gelmeden önce özel gözlük camlarının yapması sağlanır. 

 

*Yakın mesafe gözlüğümün camları nasıl olmalıdır?

Sıklıkla duyduğumuz ‘’Ben bu gözlükle sadece gazeteye bakacağım’’ cümlesinin aksine 40 lı yaşlardan yaşlılık sürecine kadar olan zaman diliminde göz sağlığınızı koruyacak olan bu gözlükler için özel kaplamalı camlar önerimizdir.

 

*Okuma gözlüğümün numaraları yetersiz geliyor?

Gözlüğünüz yapılalı iki yıl gibi bir süre olduysa muhtemel muayene ve cam değişim tarihiniz gelmiştir. Muayene olmanızı öneririz.

 

*Hazır yakın okuma gözlükleri neden zararlıdır?

Gözlüğünüzün seçim aşamasında, cam ve çerçeve montajı için sizin pupilla mesafenizi ölçüyoruz ve camın merkezini bu ölçüme göre çerçeveye yerleştiriyoruz. Hazır gözlüklerde bu mesafe değeri ortalama, herkes içindir.

Bir cevap yazın

Uzmanına Danış