PROESTETİK LENS

PROESTETİK LENS

Proestetik lensler, yapısı bozulmuş göze, daha düzgün veya kabul edilebilir bir görünüm vermek amacıyla kullanılan özel olarak renklendirilmiş lenslerdir.

 

 Proestetik lensler

– Kornea zedelenmesi, yaralanma, kireç patlaması gibi sebeplerle gözde meydana gelen hasar sonrasında bazen de doğuştan olan göz zedelenmelerinde  estetik amaçlı kullanılan lenslerdir.

-Görme yetisini kaybetmiş olan gözlerde optik alan yoktur yalnızca kozmetik amaçlı, renkli üretilir.

-Görme yetisini kaybetmemiş olan gözlerde ise lensin iç bölümü şeffaf(numaralı)  dışı ise renkli üretilir.

– Proestetik lensler kişiye özel olarak üretilebildiği gibi standart lenslerde mevcuttur.

 

Proestetik lens süreci

İris kusurlu bir göz hastasının lens kullanım konforu doğru yapıda lens hammaddesi ve doğru değerlerde üretim ile mümkündür.

İris hasarlı gözde sağlam gözün keratometrik  değerleri (K1 ve K2) ve iris çapı uzman bir hekim aracılığı ile elde edilmelidir. Ölçülebilir ise hasarlı gözün K1 ve K2 değerleri de bilgilere eklenebilir ancak genellikle bu gözde keratometre değerleri ölçülmesi oldukça zordur.

Bunun dışında ise iki renk arasında uyumluluk yakalamak için sağlam gözün ve hasarlı gözün 2161*617 72 dpi özellikli fotoğrafının, reçete ile birlikte gönderimi sayesinde mümkün olan en yakın sonuç elde edilmektedir.

Kornea normal şeklini kaybettiğinden, kullanılan proestetik lensin merkezlenmesi yani gözde doğru konumlandırılması çok önemlidir. Aksi halde gözde kaymalar yapacak bu durumda konforsuzluğa ve bununla birlikte süregelen bir takım sorunlara sebebiyet verecektir.

Standart ve özel üretim proestetik lens seçimi bu noktalarda önemlidir.

 

Proestetik lenslerde bakım;

-Gün içerisinde gözyaşından kaynaklanan birikintiler, bazı lipit tortullar ve zararlı bakteriler lensin yüzeyine kaplanmış  olur ve bu nedenle hijyen açısından günlük olarak temizlenmelidir.

– Lense günlük olarak yapılacak bakım hem lensin kullanım ömrünü arttıracak hem de iris kusurlu gözlerde sıkça karşılaşılan komplikasyonların önüne geçmede yardımcı olacaktır.

– Aydınlatması iyi olan bir ortamda gerekli bakım ve kullanımını sağlayınız.

– Kontak lensinizin hammadde malzemesine uygun olarak solüsyon kullanınız. Hidrojel materyal ile üretilmiş proestetik kontakt lens ile silikon hidrojel bir proestetik lensin bakım solüsyonları farklıdır, bu ayrıntılara dikkat ediniz.

 

Proestetik Lens Markaları

*Elegance Proestetik Lens

*Elegance özel üretim Proestetik Lens

*Rainbow Proestetik Lens

*Eurocon Proestetik Lens

*Cantor + Nissel Proesteik Lens

 

Pc: Detaylı bilgi  için 0505 975 09 60/ 312 279 16 12  nolu numaralardan watsapp yada telefon ile bize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Uzmanına Danış