TELESKOPİK GÖZLÜK

Teleskopik gözlük

Görüntüyü büyütüp yakınlaştırma prensibine dayanır. Teleskopik gözlük camlarında Galilei ve Keppler Sistemi kullanılır. Teleskopik sistemin avantajı okuma sırasında yazıya olan mesafenin uzaması ve okumak için yazıya çok fazla yaklaşmaya gerek duyulmamasıdır.

Uzak mesafe için uygun teleskopik cam seçildikten sonra, hastanın görme gücüne ve yakın okuma ihtiyacına uygun büyütmedeki yakın okuma kapağı seçilir. Daha sonra hastaya teleskopik gözlük kullanma eğitimi verilir.

Hastanın ihtiyacına ve kullanımına göre  sabit odaklı ya da odaklanabilir özellikte olanları vardır. Teleskopik gözlükler, tek göze ya da her iki göze de uygulanabilir. Adaptasyon için gerekli olan süre hastadan hastaya değişmekle birlikte 6 aya kadar uzayabilir.

 

Teleskopik gözlük markaları

  1. Zeiss teleskopik gözlük
  2. Eschenbach teleskopik gözlük
  3. İşbir teleskopik gözlük

 

 

Kimler Teleskopik Gözlük kullanır?

Genellikle az gören kişiler, merkezi görmesinde bir sıkıntı olduğu için detayları görmede sıkıntı yaşayan kişilerdir. Özellikle yaşa bağlı makula dejenerasyonu (sarı nokta) hastaları merkezi görme kaybından ötürü en önemli teleskopik gözlük kullanıcılarıdır.

 

SGK Teleskopik Gözlük Ödemesi?

Teleskopik gözlük bedeli tek olarak: 555TL+KDV, çift olarak: 1.110TL+KDV

 

TELESKOPİK ARAÇLAR

 

Az görenlerin rehabilitasyonunda en önemli noktalardan birisi hastanın ihtiyacını karşılayacak en iyi ürünün belirlenmesidir.

Az gören rehabilitasyonunda kullanılan araçlar; teleskopik gözlüklerden büyüteçlere, elektronik büyüteçlerden yakın okuma gözlüklerine kadar çeşitlilik göstermektedir.

 

 

Schweizer Teleskopik Sistemler

Sabit odaklı ya da fokuslanabilir özellikte olanları bulunmaktadır. Kitap okuma, TV izleme, tahtadaki yazıyı görme gibi yapmak için kullanılabilir.

  1. Galilei Teleskopları
  2. Kepler Teleskopları

 

 1.Galilei Teleskopları

Az görenler için televizyon izleme vb aktiviteler için idealdir.

1.8x, 2.1x, 2.5x ve 2.7x olmak üzere hastanın ihtiyacına göre dört farklı büyütme özelliği vardır.

 

2.Kepler Teleskopları

3×9, 4×10 ve 4×12 olmak üzere 3 çeşittir.

Uzak, yakın ve orta mesafede görüş almak için odaklama yapılabilir. Bu özelliği sayesinde tüm mesafelerde görüş kolaylığı sağlar.

Fokuslanabilme özelliği istenirse iptal edilebilir. Bu sayede sabit odaklı olarak kullanılabilir. İstenildiğinde tekrar bu özellik açılabilir.  Fokus özeliği kapatılarak okuma kapakları yardımıyla yakın okuma yapılabilir. ( Özellikle kullanmakta zorluk çeken  çocuklar ve yada yaşlılarda kullanım kolaylığı sağlar )

 

 

Ocutech Teleskopik Sistemleri

 

Az gören hastaların teleskopik sistemlerde  en çok şikayet ettiği,  haraketli aktiviteleri yapma ihtiyacına yönelik tasarlanmış teleskopik sistemlerdir. Bu teleskoplarda hasta uzak ve hatta yakın görüşü sağlamak için gerektiğinde teleskopu kullanarak görüş alabilir.

 

  1. Ocutech Sight Scope Flip Bioptik Teleskop

1.7x ve 2.2x olmak üzeri iki farklı güçte seçenek bulunmaktadır. Çerçeveye montaj ya da clip on şeklinde kullanılabilir.

 

  1. Ocutech VES serisi bioptik teleskop

Bioptik pozisyonda görüş almak üzere hazırlanmıştır. 4x,5x,6x olmak üzere üç farklı büyütmede temin edilebilir.

 

  1. İnstamount Teleskopik sistemler

 Mini Teleskop olarak da adlandırabileceğimiz bu teleskoplar hem bioptik hem de normal pozisyonda kullanılabilir.

Galilei sistemi dikkate alınarak tasarlanmıştır.

2.2x Büyütmeye sahiptir.

 

 

Pc: Detaylı bilgi almak  için 0505975960 – 03122791612 nolu telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

Uzmanına Danış